Proje Adı: BİLİNÇLİ ANNE, SAĞLIKLI GELECEK

SİNEKLERİ YOK ETME
BATAKLIĞI KURUT…

‘Aile içi ihmal ve istismara son’ diyerek, Devlet Yurtları’nda büyüyen kızlarımızın yanına koştuk. Onların annesi, ablası olmuş; ellerine kınalar yakmıştık.
Şimdi sırada, sorunu sonsuza kadar yok edebilmek için çözüm arayışları bulmak vardı. Yani ‘sinekleri yok etmek değil, bataklığı kurutmaktı’ amacımız…

Bir çocuğun ilk öğretmeni annedir. İşe, bu inançla başladık. Anneleri bilinçlerdirmemiz halinde, çocuklarımızın geleceğe daha özgüvenli, sorunsuz ulaşacağını biliyorduk. Annelerimize sadece ‘istismar’ değil, ‘ihmaller’in de çocuğun gelişiminde büyük yaralar açabileceğini anlattık. ‘İhmal’ ve ‘istismar’ belirtilerini nasıl görebilecekleri, nasıl anlayabilecekleri, ne yapmaları gerektiği konularında bilgiler paylaştık.
İstanbul Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü bizleri yalnız bırakmadı. Bayrampaşa İlçesi ‘pilot bölge’ seçildi ve okullarda ‘uzmanlar’ tarafından ebeveynlere ‘önleyici rehberlik’, ‘mağdur çocuğu anlamak’, ‘farkındalık eğitimi’, ‘ihmal’ ve ‘şiddet’ konusunda izlenmesi gereken yasal süreçler hakkında bilgi verildi.